31 Dron z dílů HK – Držák kamery Mobius, míčkový podvozek a LED osvětlení

2016.10.27 – Dron s dílů HK – Držák kamery Mobius

Poslední pokusy s kamerou Mobius dopadly nedobře. Jednak jsem vyměnil objektiv s cílem získat menší soudečkovitost, než se širokoúhlým. Cíle se nedosáhlo – fotky byly vyboulené, jak bečky. Ani druhá věc – tedy fixace na základnu dronu, nebyla úplně optimální.

Nainstalování původního objektivu byla celkem jasná záležitost – to fixace kamery byla jiná výzva. Koupit gimbal je sice cesta, ale to se pak musí instalovat pod základnu, zvedne se výška pod dronem a musí se něco udělat s podvozkem. Logicky se tím musí sundat míčky (nebo originální nohy). To je spousta peněz, starostí a montování. Montáž nad základnu zase znamená nějakou konstrukci – zároveň ale nelze filmovat směrem dolů – opět by v obraze byly vrtule.

Vylučovací metodou z toho jasně plyne – když to nejde ani dolů a ani nahoru, tak to logicky musí jít dopředu. Po tomto tzv. „aha momentu“ je realizace už jen technický problém. Uříznout hliníkové eL-ko, vyvrtat díry a přišroubovat na základny motorů. Doprostřed další díry pro APM antivibrační základnu, sucháč pro kameru a je to. Bez kamery 50g, s kamerou 90g. Montáž jednoduchost sama – tak to mám rád.

Když se nějaká hmota přidá, musí se zase něco ubrat – sundal jsem tedy míčky a nainstaloval původní pružinové nohy. Ty mají při pružení jednu nectnost – mohou skřípnout kabel od motoru. Takže jsem kabely umravnil spirálovou bužírkou – navíc to pak vypadá vysoce profesionálně.

2016.11.04 – Dron z dílů HK – Podvozek z míčků a základna na LEDky

Čeká mě další upgrade – výměna podvozku a instalace LEDek. David dobře poradil – míčky se přilepí taveňákem – no jo…. ale k čemu?
No k samotnému rámu ne, to je jasné. Takže, k nějaké destičce – nejspíš z laminátu. Stejně nic jiného nemám.

Od myšlenky k realizaci byl jen krůček. Vyrobil jsem jednak dlouhé pásky pro samotné míčky a také krátké destičky pro LEDky. Dospod desky motorů je instalace LEDek bohužel nemožná – vadí zde kabely od motorů. Navíc mám z Honzova dronu pocit, že by bylo dobré mít ty LEDky vykloněné směrem ven – nejde je tedy jen „plácnout“ na nějakou plochu.

Důležitá věc je samotná instalace míčků na desky. Prvně je třeba ty desky odmastit – to je veledůležité. Druhou věcí je to, že lepení tavným lepidlem se musí rozdělit na dva kroky. Než se totiž housenka nanese na desku, tak je její začátek zavadlý a špatně by držel. Takže se nanese lepidlo na všechny 4 destičky, nechá se klidně ztuhnout a následně se opět rozehřeje tavnou pistolí. Tím se lepidlo krásně rozehřeje v celém objemu a míčky se do této „lázně“ hezky potopí.

Veledůležité – desky je třeba podlepit izolepou tak, aby se přeteklé lepidlo nenalepilo jinam, než se chce.

Jediné nebezpečí, které v tomto řešení vidím, je případné trhání materiálu míčků – ale to je věc, kterou prověří jedině praxe.

2016.11.05 – Dron z dílů HK – LED PCB

Od Honzy jsem vydyndal třířadou lámací konektorovou lištu. Odlomit z ní 6 pozic bylo dílem okamžiku. A proč 6 pozic a ne 5? 4 jsou pro LEDky a jedna pro přívod šťávy – to je celkem jasné. Jenže já jako přívod použiju ten signální fous, který vede z baterie do CPU kvůli sledování napětí. Tudíž – pokud, nechci přijít o tuhle funkci – musím opět ten signál do CPU zase nějak přivést – tentokrát ale z desky LEDek.

Zapojení je jednoduché. Obšlehl jsem jej od Honzy – on to má na své koptéře stejně. Nemám zkušenost s výrobou plošných spojů a tak na to musím jinak – proto jsem si taky vzal lámací lištu s vývody do boku. Jsou delší a tak je můžu po příslušném přihnutí spájet dohromady napřímo – bez propojovacích kabelů.

Výroba desky je celkem jednoduchá. Nejdříve se vytahají piny ze základny lišty. Do desky se naznačí dvě krajní pozice, projedou se vrtákem a opět se zpět vrátí 2 piny. Tím je základna na desce fixovaná a při značení ostatních otvorů nikam neujede. Doporučuju vše nejdříve vyvrtat a teprve potom odříznout samotnou desku od základního materiálu (v mém případě jakýsi zbytek po výrobě nějakých koleček). Lépe se s tím při vrtání manipuluje.

Na pájení nic není – jen je třeba poctivě kalafunovat – piny nejsou zlacené. Po spájení zasmrštěno, ať to někde nešlusne. Zpět jsem zastrkal i třetí řadu pinů a zasmrštil ji. Ta řada nemá žádnou elektrickou funkci (a tak je zasmrštění spíš jen estetická záležitost). Hlavní je ale to, že tak líp drží zastrkané servokonektory z LEDek – protože tři je vždy víc, než dva.

Popis lihovkou už byla jen taková finalizace – ono se to časem stejně smaže. Před samotnou instalací jsem to ještě odzkoušel – nechce se mi kvůli tomu nakonec zase všechno kuchat ven (kabely budou opět v ramenech). Funkce OK – málem mi ty vysocesvítivé LEDky vypálily sítnici.

Na poslední fotce je jednak schéma elektrického zapojení LEDek „za sebou“ (obšlehnuto od Honzy – díky). Ale jsou tam také tři návrhy řešení propojení. Vlevo je to, co jsem použil já – tedy propojení vodiči, nebo přímo piny. Uprostřed je leptaná klasika a úplně vpravo je deska řešená škrábací metodou. Důležité – vždy jde o pohled shora.

2016.11.08 – Dron z dílů HK – Prodlužky LED

Před touto akcí se musí bohužel prakticky celá koptéra zase rozložit – kabely budu opět táhnout rameny.

LEDky mají krátké kabely – musím je nějak prodloužit. A protože už nemám žádné samice, tak musím použít i ty původní kabely a servokonektory z LEDek – meziprodlužka tedy nutně musí být mezi LEDkou a původním kabelem. Ono to vlastně ani jinak nejde – kabely budu opět protahovat rameny a tak zde nemůže být žádný spoj o větším průřezu.

Prodlužky jsou z tlustého krouceného servokabelu z HK, jen jsem z nich vymotal bílý kabel. Před odpájením LEDek jsem si samozřejmě na bílé tělo LEDky lihovkou máznul příslušnou barvu drátu (červená a černá) – LEDKy při opačném zapojení nesvítí.

Pájení není zase až tak jednoduché. Aby se dobře propájely konce, tak musejí být oba dobře nacucané cínem (předem nakalufunovat!). Pak se dají konce na sebe a prohřejí se tak aby se „chytly“. Tohle by samotné moc nedrželo – musí se to omotat měděným drátkem (v tomto případě vytaženým z jiného kabelového svazku. Veledůležité – jak se ten drátek namotává rukou, tak je mastný od prstů – opět kalafunovat! Následně stačí kapka cínu – krásně se rozteče.

Zasmrštit, zamotat a pak protáhnout rameny. Ale to až příště.

2016.11.09 – Dron z dílů HK – LED osvětlení hotovo

Z toho protahování kabelů rameny jsem měl celkem obavy, ale místa ještě bylo dost. Pak už to šlo víceméně ráz na ráz – konektory LEDek protahat pod deskou CPU, opět vytáhnout kabely z BECu a kabel 12V (původně signální – nyní napájecí pro LEDky), přiklopit zpět horní laminátové desky a stáhnout to celé šrouby. Tady opatrně – těch kabelů je v podpalubí už celkem dost – musí se pečlivě kontrolovat, jestli se nějaký někde neskřípne a všechny šrouby opět pevně utáhnout.

Zapájení prodlužek na příslušná místa na LEDkách (barevně označená) byla otázka okamžiku. Naopak instalace desek LEDek a míčkového podvozku zabrala docela dlouho. Než jsem našel tu správnou kombinaci podložek a matek tak, aby LEDky svítily trochu do strany a aby deska podvozku byla fixována tak aby se nehla, tak to chvíli zkoušení zabralo.

Na předposlední fotce to vypadá, že se vlastně vůbec nic nezměnilo – ono taky z téhle strany není skoro nic nového vidět. Nová je jen rozvodná deska LEDek – na středové desce rámu vlevo. Ale ta se v té změti drátů lehce přehlédne. Poslední fotka ale dává jasnou odpověď – svítí to, jako vo život.

Napadá mě jediný problém – jestli nebude to barevné světlo vadit při natáčení kamerou Mobius. No – asi bude, ale zase není problém ho vypnout. Buďto na drsňáka… vytáhnutím přívodního kablíku, nebo třeba nějakým vloženým vypínačem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *