31 Dron z dílů HK

2016.08.20 – Dron z dílů HK – Objednávka

Koptéra z Lidlu lítá … ostatně – proč by neměla. Jenže její limity jsou naprosto jasné – velikost. Co je malé, je sice milé, jenže na velikosti záleží. A čím větší, tím lepší – řeč je pochopitelně stále o koptéře.

No a z logiky věci muselo jednou dozrát rozhodnutí, že bude třeba pořídit něco většího. Možností je mnoholi. Jedna je, že se rozbije prasátko a bratru za 20 tisíc se pořídí hotovka (set koptéry, rádia, baterky, nabíječky, …). Brrrr – to by mě „mohlo“. Ostatně – já už toho minimálně polovinu mám. Chybí mi jen ta koptéra. A jak je mým zvykem – opět to bude nějaký „bastl“. Nicméně bastl kultivovaný – ne žádná divočina.

Už před časem jsme s kolegy na toto téma naplkali stohy mejlů, Honza si postavil jednu tréninkovou koptéru a pak jednu „dospělou“ . A já se rozhodl, že mu ji sprostě obšlehnu. Pár změn sice bude, ale filozofie je stejná. Objednal jsem tedy na HobbyKingu nějaké to „haraburdí“. Suma sumárum to bylo celkem 6 „podlimitních“ objednávek (podlimitní=cena do 22EUR). Seznam je zde (komponenty jdou za sebou tak, jak šly v objednávkách – proto je to taková „bramboračka“):

  1. 1x Super Mini Power Distribution Board w/Twin BEC (5V/12V) for CC3D & Revo Flight Controllers
  2. 1x Carbon Fiber Mounting Platform
  3. 1x Hobbyking™ Propeller 9×4.7 Red (CCW) (2pcs)
  4. 1x Hobbyking™ Propeller 9×4.7 Red (CW) (2pcs)
  5. 4x Multistar MINI BLHELI MULTI-20A-OPTO
  6. 1x Hobbyking™ Propeller 9×4.7 Black (CCW) (2pcs)
  7. 1x 9 Inch Plastic Universal Multi-Rotor Propeller Guard – Black (2set)
  8. 1x Hobbyking™ Propeller 9×4.7 Black (CW) (2pcs)
  9. 1x M3 Nylon Spacer Screw Nut Assorted Kit w/Box (Black) (180pcs)
  10. 1x 9 Inch Plastic Universal Multi-Rotor Propeller Guard – Orange (2set)
  11. 1x Hobbyking KK2_1_5 Multi-rotor LCD Flight Control Board With 6050MPU And Atmel 644PA
  12. 4x D2830-11 1000kv Brushless Motor
  13. 1x APM Flight Controller Damping Platform
  14. 1x Nylon Screw M3x12mm Phillips Head (10pcs)
  15. 3x 2mm Gold Connectors 10 pairs (20pc)
  16. 2x Turnigy High Quality 18AWG Silicone Wire 1m (Red)
  17. 2x Turnigy High Quality 18AWG Silicone Wire 1m (Black)
  18. 1x Turnigy High Quality 14AWG Silicone Wire 1m (Black)
  19. 1x Turnigy High Quality 14AWG Silicone Wire 1m (Red)
  20. 1x Hobbyking X525 V3 Glass Fiber Quadcopter Frame 600mm
  21. 2x Turnigy High Quality 18AWG Silicone Wire 1m (Black)

Co šlo, bylo objednáno z EU skladu (je levnější poštovné a neplatí se DPH a CLO z nadlimitních balíčků (… resp. – už je to v ceně, ale rozdíl v ceně poštovného je zásadní). Díly vyšly na cca 140,7USD, poštovné cca 36,8USD. Kurz při platbě na Pay Palu cca 24,9CZK – to je celkem cca 4.400CZK.

Poznámky:

Rám 20. stojí 15USD a jeho poštovné také 15USD – to je prostě realita. Z EU skladu by to asi vyšlo levněji, ale nebyl dostupný. Ano – mohl jsem si vyrobit rám vlastní. Třeba z násady od koštěte, z vrbového proutí, nebo třeba z bambusu. Ale má to taky mít nějakou úroveň – proto tedy rám z hliníkových profilů a frézovaných desek. Těch 750CZk mi za to stojí.

Všechny 4 REG 5. jsou bez BECu – ten proto se musí dát externí. Já to vyřešil rozvodnou deskou 1. (která je v nějaké podobě stejně potřeba) s integrovaným BECem.

Motory 13. a vrtule 3., 4., 6., 8., jsem zvolil z důvodu, že tento motor mám v e-Hawkovi, mám ho změřený staticky a už se na koptérách párkrát objevil. Vrtule musejí být vždy levá/pravá. A pokud chci mít vepředu červenou a vzadu černou, takže se musí objednat levá/pravá od každé barvy.

Chrániče vrtulí 7. a 10. nejsou úplně nutné, ale ze začátku se určitě hodit budou.

2mm goldy (konektory) 15. Možná nebudou potřeba všechny – ale doma mi docházely, takže jsem vzal 3 pytlíky.

Dopředu nevím, jaké budu potřebovat plastové distanční sloupky a šroubky – proto je v objednávce sada 9. A jeden pytlík nylonových šroubků M3x12 14., které mi taky stejně docházely.

Zajímavá je antivibrační deska APM Flight Controller 13. Já tam samozřejmě žádnou AMP desku mít nebudu – mám to pro kameru Mobius. Doufám, že rozměry budou použitelné a funkce (antijello efekt) bude OK. Plánuji ji připevnit nějak kyvně (asi přes nějaké kormidlové panty) a CF desku 2. Tak, aby se za letu dal nastavovat úhel pohledu kamery (servem HXT900).

2016.09.02 – Dron z dílů HK – Vše doručeno

6 balíků (včetně samobrka pro Davida) je pod střechou – a od objednání po doručení uplynulo celkem jen 10 (!!!!) pracovních dnů – tedy 2 týdny i s víkendy. No – SpeedPost je opravdu speed.

Mimochodem – polovinu času to strávilo od okamžiku „koupit“ až po doputování na poštu 120 v ČR. Druhou půlku času z ní ke mně – CPost tedy opravdu „speed“ není.

Tak jak to leží a běží (tedy i s igelitem, návody a spoustou toho, co se nebude instalovat) to hmotí 1250g. Informace sice zajímavá – nicméně k ničemu.

Na fotce chybí 3 pytlíky konektorů G2 a pytlík polyamidových šroubů M3x12 – chybí, protože jsem je hned po rozbalení krabice „rozpytlíkoval“.

Jde se na věc – první přijde na řadu rám koptéry.

2016.09.02 – Dron z dílů HK – Rám – vybalení

Nejvíc mě samozřejmě zajímal rám. Pro tentokrát jsem alespoň zvážil to, co je v krabici:

  1. Hliníková ramena – 99g
  2. Bižu – 90g
  3. Laminátové díly – 201g

Suma 390g

2016.09.03 – Dron z dílů HK – Rám – sestavení

Sestavení rámu je megajednoduché. Číňan nedodává manuál pro stavbu v krabici – je třeba si jej stáhnout ze stránek – no a co… jsme v době informačně-technologické. Takže jsem návod netiskl a pustil si to PDF-ko na noťasu. Předpokládám, že za dobu stavby rámu (cca 2 hodiny), jsem spálil 3x tolik energie, než by bylo potřeba pro vyrobení papíru a jeho potištění návodem – ať žije ekologie!

Oproti manuálu jsem nahradil bílé sloupky pro základovou desku černými ze sady – důvod je čistě estetický.

Fotky stavby jsou všeříkající – netřeba komentovat vše, pouze se zastavím u změn. V podstatě jediná je posunutí středového distančního sloupku podvozkové nohy o jednu dírku – na jeho původní místo přišel šroub pro upevnění pružinky podvozku.

Středové desky jsou 3. Horní a spodní mají jasnou funkci. Jako třetí je na horní desku pláclá deska dost podstatně vybraná – jen takový rámeček. Není mi úplně jasná funkce – ještě uvidím, co s ní provedu.

Finál hmotí 368g – na stránkách HobbyKingu hmotnost není přímo uvedena (pozor – neplést s hmotností balení – ta je pouze pro stanovení poštovného). V diskuzi je zmínka o 400g – to si na to kolega při vážení asi ještě položil svačinu….

Test s ochrannými oblouky je pouze taková „ochutnávka“.

POZOR!!! Při vybalování základové desky (pro nastavení správné polohu sloupků) jsem zjistil, že LCD panel plandá na kšandě (PC termín pro placatý datový kabel). Chlapci šikmovoký to lepí na horní a dolní straně – dvěma proužky lepidla o šířce 1mm – naprosto nedostatečné. Takže jsem šmikl proužek mechové oboustranky – teď už to nepovolí a navíc to bude i tlumit vibrace (a že jich bude).

Koptéra HK – Rám

2016.09.04 – Dron z dílů HK – Dráty BECu a REGů

Základním problémem při sestavování koptéry je to, kde budou regulátory a následně kudy se povedou kabely. Mně se líbí řešení, kdy jsou dráty vedeny rameny. Je to takové čistější – navíc nemohou nikde za něco zachytnout a je lepší i přeprava. Tím odpadá poloha REGů na ramenech a jsou o něco delší kabely mezi motory a regulátory (musí se použít prodlužky).

Rám X525 má vyfrézované drážky pro sklopení ramen a já bych tuhle funkci rád použil – resp. udělat instalaci tak, abych se jí nezbavil. Vyzkoušel jsem mnoho poloh regulátorů, ale jediná, která splňuje podmínku sklopnosti ramen je ta na prvních fotkách.

Drátování rozvodné desky s BECem je pomocí prodlužovacích kabílků a konektorů. Nechtěl jsem pájet konektory rovnou na desku – vibrace by to mohly ulámat.

Z REGů jsem odpájel konektory G3,5 – nepoužívám je. Místo nich jsem napájel G2 (i se smršťovačkami cca 20g). Finální úspora 14g je celkem příjemná.

2016.09.05 – Dron z dílů HK – Prodlužky, konektory a vrtule

Začal jsem vyrábět prodlužky REGů – tohle je sice přidaná hmotnost, ale v případě vedení kabeláže rameny je to nezbytné – 36g navíc.

Motor s vyměněnými konektory má 53g. Sestava pro montáž motoru, ochranného oblouku (4*13g) a vrtule je jasný z fotek. Jedno rameno má ve finále 130g – čtyři ramena pak 523g. Ochranné oblouky mají tedy 523-243-(4*53)=68g

Vyvažování vrtulí – veledůležitá operace. Moje univerzální vyvažovačka vrtulí je stále na místě a stále připravena. O její stavbě něco ZDE.

Zajímavý poznatek – vrtule byly docela málo nevyvážené. Dvě z nich jsem dokonce vyvažovat ani nemusel.

2016.09.06 – Dron z dílů HK – Vážení

Dnes jsem provedl jen vážení komponent – na víc nebyl čas. Takže jen krátce:

4x vrtule = 26g (jedna má 6,5g)
4x Al unašeč = 20g (jeden má 5g)
1x baterie 3S1P 2200Mah = 194g
1x spodní základová deska + 4x REG + prodlužky = 176g
1x CPU = 20g
1x Rx 14Ch Futaba = 21g
1x antivibrační deska AMP + kamera Mobius = 50g

Poznámka. Proč jsem zde nazval desku KK2.1.5 „CPU“ je celkem jasné – on to vlastně je takový řídící mikroprocesor (CPU=Central Procesor Unit). Honza to jednou nazval daleko vtipněji – CML. Kdo není Husákovo dítě, nebo neviděl seriál Návštěvníci nechť zví, že zkratka CML je název pro „Centrální Mozek Lidstva“

2016.09.09 – Dron z dílů HK – Míčky z Decathlonu

Kdo nemá na koptéře jako podvozek míčky z molitanu, jako by nebyl…

No, takže já nebudu – protože dát za tři míčku 360CZK je idiocie. Navíc bych musel koupit těch míčků 6 (jsou balené po třech) – takže 720CZK – to je víc, než za celý rám X525 i s poštou přes půl planety!

Ale já se nikdy nevzdávám. Zabrousil jsem na jisto (asi po třech nezdařených pokusech) do obchoďáku Decathlon v LBC. Je to takový velký market na sportovní věci. Hraje si to na strašně „hoch“, ale všechno je to z Vietnamu. No jo – ale zase tam maj „kusovky“. Tentokrát nikoli cigára, ale pěnové míčky. Velké za 26, malé za 26, barevné – prostě pohoda.

Materiál asi není molitan, ale nějaká jiná pěna (ale kdo ví..). Je to pěněné do formy (má to dělící rovinu a stopu po vtoku) a má to větší hustotu (ikdyž … molitanová matrace taky není žádný lehouš). Hmotnost je celkem zajímavá – na první pohled se zdá, že je vše OK. Ale po zvážení jednoho míčku a porovnání s jedním podvozkem rámu X525 je jasná jedna věc – na koptéře nemůžou být současně – hmotí takřka stejně!! 28g má podvozková noha rámu, míček má 32g.

2016.09.12 – Dron z dílů HK – Drátování

Už posledně jsem začal konektorovat propojky mezi deskou a Rx. Tady je jeden zádrhel – jsou potřeba propojky samice-samice. Z toho logicky plyne, že samicové konektory ubývají 2x rychleji, než normálně. Samozřejmě, že mi chybělo na jednu propojku – naštěstí jsem o ně „pumpnul“ Honzu.

Zkompletování REGů je jednoduchost sama. Jen se musejí REGy označit číslem motoru, přelepit značení izolepou, navlíknout na dráty smršťovačka, oba konce drátů protáhnout kalafunou, prosytit cínem, splácnout kleštěmi, chytnout konce prodlužek a REGů k sobě pinzetou, heftnout pájkou, omotat drátkem, opět prosytit cínem, prohřát, nechat vychladnout, přetáhnout smršťovačkou a zasmrštit zapalovačem. Jak říkám … jednoduchost sama… Dohromady 88g – jeden REG má tedy sakum-pikum 22g.

Vybavená rozvodná deska s BECem dostala nově signální drát. Slouží pro detekci napětí – na desce jsou piny pro připojení. Jeden konec se připájí na silovou část – v tomto případě dospod rozvodné desky. Druhý konec jsem řešil pomocí dvou pinů lámací konektorové lišty. POZOR! Drátky pájet vytažené z plastového těla!

Poslední operací bylo protažení kabelů rameny. Bez vyndání šroubu podvozku to nejde – je křížem ke dvoum šroubům desky motoru.

Cvičně jsem všechno naházel na váhu a vychází mi, že to bude i s baterkou mít 1060g. S kamerou Mobius, servem a deskou pro AMP desku by to mělo mít něco kolem 1150g – to je pořád ještě snesitelné.

2016.09.13 – Dron z dílů HK – Destičky BECu

Destičky jsou vyrobeny z mojí sklouhlíkové desky tl. 1mm. Na spodek je nalepen samolepící sucháč s chlupy – aby se neomačkaly REGy a dráty. Tímto jsou dráty z BECu fixovány a nemohou se uklepat.

Ještě budu muset nějak elegantně vyřešit vedené kablíků – takhle ty dráty z REGů vadí při sklápění ramen.

2016.09.15 – Dron z dílů HK – Dokončení

Původně jsem měl dnes v plánu jen nějak elegantně vyřešit vedení kabelů k rozvodné desce – to řešení z minula nebylo nic moc. Jenže – člověk míní a život mění. Takže z drobné akcičky ve stylu „tohle rozpoj zde a tohle spoj tady“ se vyklubalo „hele… a vono je to hotový!“

Takže – kabely jsem rozkonektoroval  a opět skonektoroval. Jenže nové zapojení je teď otočené o 90°. Tím jsem se vyhnul vedení napájecích kabelů k REGům křížem přes kabely od motorů. Fixace k rámu bude jen pomocí oboustranného sucháče, jehož jeden konec se nakonec sevře mezi mostíky a horní desky.

Při té příležitosti jsem nastavil rozsahy plynu na regulátorech a preventivně je ještě píchnul na kartu. Jednak jsem tím otestoval a nastavil samotné regulátory, ale taky hlavně funkci rozvodné desky a BECu na ní.

Signální kabely jsem svedl na jednu stranu a přetáhl ochrannou síťkou. Přišrouboval jsem horní desku, na ni CPU, zastrkal konektory a bylo hotovo. Finálka je i s baterií 1060g.

Na poslední fotce je středová část s antivibrační deskou a kamerou Mobius – zatím jen takový zástavbový test. Přichycené to zatím není a ani nebude – dokud to nenapípám a nezalétnu.

Ech …  tohle není letadlo, takže záletu by se spíš mělo říkat „závis“.

2016.09.17 – Dron z dílů HK – Nastavení CPU

Dle návodu jsem nastavil „nulu“ pomocí vodováhy a vyměnil sklolaminátové hnáty za pěnové míčky. Míčky jsou pro tentokrát chyceny jen přes izolepu – nechtělo se mi vymýšlet nějaké fixátory … není čas.

Finální hmotnost v tomto stavu (i s baterií) je 1080g.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *