23.12.2011 – Stolová pila z elektrické ocasky
Toto je typ pro ty, co nechtějí kupovat samostatný stroj a válí se jim doma ocaska. Základ je ze zbytků lamina. Rozměry si každý zvolí sám podle velikosti pily a příslušných zbytků (např OBI/max). Uchycení záleží na typu sáněk pily. Já to vyřešil 2-mi pásky duralu naohýbanými do tvaru sáněk. Při „instalaci“ pily ji jen zasunu a pojistím šroubem. Ten je původně určen pro fixaci a nastavování pravítka pro vedení rovnoběžného řezu (standartní příslušenství).
Pilové listy jsou:
- modelářské (ty 2 vlevo) pro jemější práci
- upravený pilový list Protool (vpravo) pro hrubší řezání.
Z logiky věci je to chopné řezat cokoli, co umí i základní pila. Takže překližky, MDF, laminát, Al slitiny, Cu slitiny, Fe slitiny atd. Drobnou nevýhodou je šířka řezu a trochu horší přesnost práce. Já tento nedostatek obcházím tak, že pokud je už tloušťka/tvrdost materálu taková, že ho nelze na první říznutí vést přesně podél čáry řezu, tak jedu o 0.5-1mm vedle (hrubuji) a až je díl oddělen, tak bokem (šraňkem) listu „dobrousím“ na čáru. Výhodou je odsávání pilin.
Pro ilustraci, co je ve finále toto řešení schopno vyřezat ze sololitu – poslední fotka s žebrovím historické plachetnice La Courone (z mého „lodního období“).
Poznámka – stoleček bez pily se dá využít různě. Když bude mít třeba žena (obvyklé) nejapné dotazy typu „Co to tam zase pižláš? Že zase nějaký blbý letadlo?“, tak se jí dá odpovědět: „Nikoli miláčku – bude to servírovací stolek pro tebe… na snídaně do postele“. Jen je třeba dopředu promyslet výmluvu pro tu středovou díru určenou pro pilové listy. 😉
Nejnovější komentáře