32 Gimbal Mobius

2018.04.05 – Gimbal Mobius – co je v krabici

Došel jsem k poznání, že antivibračním základem kameru nikdy neustabilizuji – na řadě je tedy nákup gimbalu pro kameru.

Kamery mám dvě – jedna je Mobius (V1) a druhá je ve stylu GoPro. Pro začátek použiju gimbal jen pro Mobiuse. Fejkovou GoPro tam snad nějak „nalepím“ ve stylu Pata a Mata.

Gimbal objednán z HobbyKingu z EU skladu 24.3.2018. Krabice dorazila 5.4.2018 – to máme 7 (!!) pracovních dní od objednání – cesta přes celou Evropu a za 3USD (cca 60CZK). Kdyby to měla doručit CPost, tak to půjde měsíc, 2x se to ztratí a bude to stát tak pětikilo.

Objednal jsem verzi s 2-mi motory a Tarot controllerem.


2018.04.05 – Gimbal Mobius – Vážení

Po „rozkuchnutí“ jsem to samou nedočkavostí začal vážit:

1. Motor TGY ax2206 – 2x 31g – 62g
2. Plastové bižu – 20g
3. Al držák gimbalu – 24g
4. Al držák kamery – 12g
5. Laminátové díly gimbalu – 38g
6. Tarot controller – 13g
7. Bižu controlleru – 0g
8. USB programátor controlleru – 14g (ten samozřejmě lítat nebude)

Dílenské zpracování je na vysoké úrovni.

Suma i s pytlíky – 169g


2018.04.05 – Gimbal Mobius – Sestavení

1. Antivibrační základna

Základna, kříž, 4x gumová pružinka, 2x šroubek a 2x Al sloupek. Zkusím pro začátek ušetřit nějaký gram nahrazením Al sloupku plastovým a i šroubky dám plastové. Tuhost posoudím až po sestavení celého gimbalu.

25g

2. Držák gimbalu

Al držák, 1 motor TGY ax2206 a 4 šroubky.

59g

3. Držák kamery

Al držák kamery, 1 motor TGY ax2206 a 2 šroubky. Na fotce jsou šroubky 4 – to je špatně. Zde musejí být jen 2. Další 2 se použijí pro připevnění L ramene k prvnímu motoru.

43g

4. L rameno

Zatím nejsložitější sestava. 2x L rameno, 2 rozpěrné desky, 3x sloupek a 6x plastový šroub. Tady jsem vyměnil bílé šroubky za černé ze zásob. Z čistě estetických důvodů. Chtěl jsem také vyměnit bílé sloupky za černé, ale musel bych je sestavit ze dvou – což by ještě problém nebyl. Ale ty moje mají jeden závit vnitřní a jeden vnější. Na jedné straně by byl šroubek a na druhé matice – a estetika by byla v pytli…

19g

5. Držák Tarot controlleru

Deska držáku controlleru, 4 sloupky, 8 čroubků pro sloupky a 2 šroubky pro upevnění k držáku gimbalu, Tarot controller.

15g.

Spolu s držákem 74g

6. Držák kamery + L rameno

61g

7. Držák kamery + L rameno + Držák gimbalu + Držák Tarot controlleru

137g

8. Držák kamery + L rameno + Držák gimbalu + Držák Tarot controlleru + Antivibrační základna

162g

Výměnou kovových sloupků a šroubků za plastové jsem uspořil nějakých 5g. Ale výsledná tuhost není nic moc. Kdyby to byly 3 body, na kterých to visí, tak je vše OK. Ale na 2 body to moc tuhé není. Buďto tam vrátím ty kovové díly, nebo přidám třetí sloupek. Na YouTube jsem viděl nějaká videa a stále mám pocit, že je tam občas viditelný Jelo efekt. Zkusím to pak v budoucnu porovnat při upevnění za 2 a za 3 body.


2018.04.05 – Gimbal Mobius – Zapojení kabeláže

Postahoval jsem všechny soubory, co byly na stránkách HobbyKingu:

1. PRM0175.pdf – Manulál shodný s papírovou verzí v krabici. Návod na sestavení hardware + návod na zapojení (tady k tomu bude třeba podrobnější vysvětlení)
2. No File Name.jpg – Fotka sestaveného gimbalu + fejkový Mobius. Celkem nicneříkající fotografie.
3. Revised Plate.jpg – Obrázek L-držáku ve verzi V2. V krabici je V1 a nepřijde mi, čím by mělo být V2 řešení blahodárnější.
4. Tarot 2-Axis Brushless Gimbal for Gopro.pdf – Originální manuál ke controlleru od Tarotu.
5. BadgerJed setup lessons learnt – Turnigy.pdf – Podrobný manuál pro instalaci elektroniky, snímače polohy a nastavení SW od BadgerJed.
6. No File Name.png – Způsob propojení jednotlivých os do Rx
7. insttruction’s and link to software.doc – Nefunkční odkaz
8. Software & Config 2018.docx.docx – Odkaz ke stažení ovládacího SW – v mém případě „GoproV1.5.rar“.
9. Software & Config 2018.docx – Totéž, jako v předchozím případě.

Podle papírového manuálu jsem nalepil snímač polohy tak, jako je v bodě 6. Vycházel jsem z předpokladu, že HobbyKing a Turnigy přece nejlépe vědí, proč to tak mají (polohu snímače). Toto je ale naprosto ŠPATNĚ!!! Viz další text!!!
Pro toto zapojení je ale lepší otočit desku controlleru o 180°. Vedení kabelu ke snímači, který má vývod signálních kabelů směrem dozadu, pak vychází lépe.

Nacvakat konektory motorů pro Roll a Tilt byla otázka nanosekundy – vše je v návodu.

Další konektor k nacvaknutí je od USB programátoru. Tady pozor – deska má konektory dva. Jeden je pro programování parametrů controlleru a druhý je pro programování parametrů motorů.


2018.04.06 – Gimbal Mobius – Nastavení – software

Po stažení ZIP souboru „GoproV1.5.rar“ z odkazu v bodě 8. a 9. (jsou stejné) je vidět toto:

Soubor obsahuje 2 adresáře. Jeden je v EN, druhý v CH. Já logicky použil EN verzi. V ní je několik souborů v několika adresářích.

V adresáři „config“ jsou konfigurační soubory nastavení parametrů pro uložení kamery ve stylu GoPro. To je pro kameru typu Mobius k ničemu – u ní je snímač vodorovně. U GoPro je svisle.

Za zmínku stojí ještě adresář User manual. Kde jsou soubory „Tarot 2-Axis Brushless Gimbal Software Upgrade Note V1.5“ s informací o změnách verze V1.5 oproti V1.0 a plný návod pro verzi V1.0 „Tarot 2-Axis Brushless Gimbal for Gopro User Manual V1.0“. Ten je sice v AJ, ale popisky k obrázkům jsou v CH „rozsypaném čaji“ – informační hodnota nula.

Pozor na soubor „Tarot T-2D Brushless Gimbal Additional Remarks 2013.06.28“ je zde jiné rozložení zapojení konektorů pro zapojení do Tx.

Předně – ovládací SW se neinstaluje – stačí složku „ZYX-BMGC-EN_V1.5“ rozbalit do Program Files na disku „C“.

Nejdříve se nainstalují drivery – kupodivu adresář „driver“. V něm jsou drivery pro WXP a W7. Já použil pro W7. Zda budou funkční i pro W8, W8.1, nebo W10 neruším – nemám je.

V adresáři „Firmware_V1.5“ je nejnovější firmeare pro Tarot controller a motory. V manuálech je popsán upgrade na novější verzi. Já ji nemusel použít – moje deska už verzi 1.5 obsahovala.


2018.04.06 – Gimbal Mobius – Nastavení – připojení gimbalu k PC

Při prvním zasunutí USB programátoru mi PC vypsalo číslo virtuálního COM portu (u mě COM10) toto je důležité – ZAPSAT!!! USB ovladače si OS nainstaloval sám.

Postup spuštění SW, připojování USB programátoru a zapojování 12v napájení gimbalu se musí dodržet! Jinak je výsledkem buďto nekorektní spojení gimbalu s PC, nebo zamrznutí, případně rovnou pád do BSOD (pro IT lamy je to zkratka Blue Screen Of Death).


Pro případ nastavování parametrů desky je postup tento:

1. Spustit SW „ZYX-BMGC-EN_V1.5.exe“ (pozor – dostupný je jen COM01)
2. Zapojit USB programátor do Tarot desky do konektoru pro nastavování parametrů controlleru
3. Zapojit USB programátor do PC
6. Otevřít COM port (po zapojení jsou dostupné COM01 a COM10) – otevřít COM10
7. Zapojit napájení (3S1P 12V Li-PO)
8. Počkat, až se inicializuje deska pro nastavování parametrů v PC. Gimbal musí být v klidu – viz barvy blikání inicializačních LED diod. Pozor – občas inicializace komunikace s PC neproběhne a gimbal je v „ostrém“ režimu – a protože nejsou korektně nastaveny parametry, tak nekontrolovatelně kmitá.
Při správném spárování s PC jsou motory v základním stavu neaktivní.


Pro případ nastavování parametrů motorů je postup tento:

1. stejně, jako bod 1. v předchozím případě
2. V otevřeném programu „ZYX-BMGC-EN_V1.5“ otevřít podokno pro konfiguraci motorů tlačítkem „motor config“.
3. Zapojit USB programátor do Tarot desky do konektoru pro nastavování parametrů motorů
4. stejně, jako bod 3. v předchozím případě
5. Opět stejně, jako v předchozím případě, ale v okně nastavování parametrů motorů
6. stejně, jako bod 7. v předchozím případě
7. stejně, jako bod 8. v předchozím případě

Při prvním korektním spárování se z desky stáhly původní hodnoty počtu pólů motoru – 14, což odpovídá údajům z HK stránek (OPĚT ŠPATNĚ!!!)

I odpojování gimbalu od PC je důležité. Nejdřív je nutné odpojit 12V napájení a pak teprve USB programátor. Pokud se prvně odpojí USB, dojde k BSODu a následném restartu PC.


2018.04.10 – Gimbal Mobius – Nastavení – Korektní nastavení

Než jsem přišel na ten jediný možný postup zapojení, tak jsem musel PC restarovat asi tak 5x a gimbal mi na stole jen nekontrolovatelně kmital.

První akce – nastavení nulové polohy snímače. Snímač dát na vodorovnou (nevodivou) podložku a v SW zkalibrovat (zároveň musí být nastavena poloha v SW na „face up“ – pro snímač v poloze „SMD dole“).

Druhou úpravou bylo nahrání parametrů PID do controlleru dle BadgerJed. Zatím jen pro Controller – parametry pólů motorů (14) zůstaly původní. Výsledek? No – jak by řekl Dr. Chocholoušek „Stále cuká…. Stále cuká…“.

Porovnáváním reálných pohybů gimbalu (při vypnutých motorech a při spárovaném gimbalu s PC) jsem nabyl dojmu, že je otočený snímač.

Takže nastalo odloupnutí snímače a jeho otočení o 90° tak, aby kabel směřoval k motoru. Tím je ale kabel snímače krátký a je nutné otočit desku controlleru o 180° – přesně, tak jak má uvedeno BadgerJed ve svém návodu. A výsledek? Sice to stále cuká, ale tentokrát se již kamera pohybuje ve správných osách.

Poslední úprava. Kamera je sice při pohybu gimbalu jakoby v rovině, ale motory kolem této polohy drobně kmitají a obraz by se dost vlnil. Poslední, co je ke změně, jsou póly motoru a rozsah „power“. Nastavil jsem to opět shodně s návodem od BadgerJed a ejhle – kmitání ustalo.

Výsledkem je tedy to, že jedině návod do BadgerJed vede k uspokojivému cíli. Informace o počtu pólů (14) od HobbyKingu a i poloha snímače od Turnigy jsou špatně. Přesně podle principu „Příliš mnoho psů – zajícova smrt“.

Vypadá to jednoduše, ale než to začalo fungovat tak, jak má, tak mě to stálo 2 odpoledne volného času.
Jak jsem Číňany chválil za hardware, tak za návody a software, bych je nejraději proklel do horoucích pekel.

Aneb, jak by řekl ten-jehož-jméno-se-nesmí-vyslovit: AVADA KEDAVRA!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *