05 Easy Glider PRO
2010.05.18 – EGE Pro – po vybalení
Po prvotním neúspěchu s Marabu mi bylo jasné, že nemůžu začít s takovýmito modely. Dal jsem na radu odborníků a pořídil něco podstatně většího, pomalejšího a hodnějšího.
Easy Glider Electric PRO. Tvrdí se, že co je od Multiplexu, to lítá samo… no uvidíme. To „PRO“ v názvu je „facelift“ – příprava na střídavý pohon.
2010.05.19 – EGE Pro – první sestavení
Na to, že je model sestaven jen tak, váží poměrně dost.
2010.06.23 – EGE Pro – serva křidélek
Na serva křidélek jsem chtěl použít digitální PowerHD. Jako konektory velké USB. Náhony systémem kulový čep – táhlo z pletací jehlice – vidlička.
2010.06.25 – EGE Pro – výztužná trubka trupu
Z důvodu plánovaného umístění serv VOP+SOP do ocasu a z důvodu plánu použít větší baterii (Li-Po 3S1P 2200mAh), jsem musel uhlíkovou trubkou 7/6 vyztužit ocas. Nebudou totiž použity bokem vedené bovdeny, které trup zvenku vyztužují. Drážka propálena pájkou.
2010.06.29 – EGE Pro – serva ocasek
Vlečný háček, který je tak trochu na elektře zbytečný, jsem naopak využil jako fixátor výztužné trubky. Na ocas jsem pořídil doporučená HS-81. Jsou nějaká těžká… co když je budu chtít vyměnit? Proto jsem byl nucen zajistit možnost výměny. Trupem je vedená prodlužka až k novým šachtám serv. Spojení se servem je pomocí konektoru. Aby tam těch kabelů nebylo až tak moc, tak jsem zkrátil kabely serv.
2010.06.30 – EGE Pro – závěsný háček
V podstatě už od třetího modelu umisťuji na model závěsný háček do těžiště. Jednak to pak velmi usnadní vyvažování. A to nejenom v podélném směru (kde by postačil jakýkoli běžný vyvažovací stojan), tak hlavně i v příčném směru. A také se za tento háček dají modelu hezky zavěsit při skladování v bytě. Nejtěžší bylo vymyslet to, jakou standardní součást na zavěšení použít. Kulové čepy od teď půjdou na dračku.
2010.07.01 – EGE Pro – serva křidélek
Servokonektory serv křidélek díky své délce vycházejí do šachty spojovací trubky. Aby bylo serva možno v budoucnu vyměnit, musel jsem zkrátit přívodní kabely. Konektory tak vyjdou mimo šachtu.
2010.07.12 – EGE Pro – serva křídla
Už na začátku stavby jsem plánoval nemalé úpravy. Jedno z nich je úprava na čtyřservové křídlo, s tím že všechna serva budou sice zespodu, ale páky přesunu nahoru.
2010.07.21 – EGE Pro – USB konektory
Zkouška nasunutí USB konektorů, které zajistí snadnou montáž křídla.
2010.07.24 – EGE Pro – oživení elektroniky
Oživení elektroniky na dosud neslepeném trupu. Vše se hýbe, jak má.
2010.07.31 – EGE Pro – USB konektory pravého křídla
V křídle jsem odlamovákem vyřízl pro USB konektory příslušné kapsy. Konektory jsou zalepeny Icemou – pěkně se kolem nich vypěnila.
2010.09.06 – EGE Pro – dělená VOP
Pročetl jsem několik návodů na dělenou VOP, nechal se inspirovat a zbytek udělal podle sebe. Nejprve je třeba vytvořit 2 šachty (dlouhou a krátkou). V místě budoucí šachty se vyřízne drážka přes celou výšku profilu. Ta se rozřízne na 3 části tak, aby po nalepení dvou krajních částí zpět vznikl čtvercový otvor, do kterého se budou zasouvat trubky. Řezy je nutné mít široké tak, aby byly lehce menší než trubka – kvůli předpětí materiálu. Nakonec jsem VOP rozdělil na 3 části tak, aby na středovém díle zůstala páka serva – proto je řez pod úhlem.
2010.09.09 – EGE Pro – dělená VOP + panty
Na dosedací plochy výškovky a přilehlých ploch směrovky jsem přilepil dýhu, je to z důvodu omačkání otvorů při nasouvání a také jako ochrana proti vytrhávání elaporu.
Podle návodu k modelu jsem chtěl rozhýbat panty ovládacích ploch. Ať jsem s nimi ohýbal, jak chtěl, tak to stále nebylo ono. Nakonec jsem se tedy rozhodl ty klapky odříznout a zavěsit je na plastové pant s osičkou (MPJet).
K pantům snad není co dodat: uříznout ovládací plochu, naříznout šachtu pro pant, samotným pantem zvětšit otvory, namazat lepidlem, zasunout.
Edit 2014.03.29: Po dlouhodobých zkušenostech zde musím poznamenat, že tahle úprava na EGEm byla jedna z těch nejlepších – kvůli přepravě. Jedinou chybu, kterou jsem při výrobě udělal, byla ta že, jsem nenalepil tu dýhu i na hrany ovládacích ploch VOP. Zde se zasouvají dva dráty D1.5 a za ty roky jsou již otvory docela dost vyčvachtané. Dodatečné nalepení dýhy na hranu by vše samozřejmě vyřešilo.
2010.09.14 – EGE Pro – těsně před zalepením polovin trupu a šachet křídel
Kabeláž je hotová – před slepením to má 822g.
2010.09.16 – EGE Pro – panty pravého křídla
Odřízl jsem klapky a spolu s křidélky je zavěsil na plastové panty. Klapky jsou jen odříznuty – styková plocha není do klínu. Klapky se tedy budou vyklápět jen dolů.
2010.09.18 – EGE Pro – podvozek
Na poslední chvíli jsem se rozhodl pro přistávací kolečko.
Domeček je z překližky 1mm, osa ze šroubu a pojistné matice. Kolo je mechové, barva je Balakryl. V trupu je pro domeček vyříznuta příslušná kapsa.
2010.09.18 – EGE Pro – finální kontrola před zalepením trupu
Provedl jsem poslední kontrolu před slepením všech částí. Je to nezbytné – pak už se k tomu nedostanu. Případná závada na elektroinstalaci by byla fatální.
2010.09.19 – EGE Pro – slepeno
Trup je lepen kombinací PUR lepidla v ploše a kapiček gelového sekunďáku. To umožní zároveň lehkou korekci při ustavování polovin proti sobě a po přitlačení polovin k sobě fixaci do doby, než vypění PUR lepidlo.
Na výliscích je totiž již patrné opotřebení forem – díly tak nejsou zcela přesné. Největší problémy byly v ocasní partii – třeba sesazení trupu s VOP a SOP je samá fuka. Zbytek modelu je tak o řád lepší
2010.09.20 – EGE Pro – výchylky VOP a SOP
Táhla jsou opět z pletací jehlice. HS-81 jsou na ten ocas docela těžké – pomalu začínám uvažovat o výměně za Power HD.
Díky krátkým táhlům se ocas nekroutí. Pomáhají tomu i ty kormidla na pantech – pohyb je krásně hladký. Bez odporu.
2010.09.21 – EGE Pro – pákování křídel
Táhla jsem záměrně vyvedl nad horní stranu profilu – nejsou potřeba žádné krytky a páky při přistání nemohou zadrbnout o krtinu.
2010.09.24 – EGE Pro – výchylky křidélek, obaly na křídla a trup, vyvážení
Šablonky výchylek z kladívkové čtvrtky, Kabely jsou od motoru vedeny pod překližkovou deskou – nemohou se tak poškodit od rotačního pláště oběžky.
Motorová přepážka dostala nějaké závaží. Jsou to jakési zbytky tvrdokovu (WolframCarbid) – má to větší hustotu, než olovo. K tomuto má asi přístup málokdo – já však ano.
Lepeno pěnovou oboustrankou.
2010.09.24 – EGE Pro – ochranné obaly
Dle jednoho návodu na internetu jsem vyrobil ochranné obaly. Fólie se jmenuje Sunflex a je to vlastně Mirelon (pod plovoucí potahy) s jednou stranou potaženou (plastovou) fólií s hliníkovým povrchem.
V návodu bylo, že hrany se sežehlí k sobě – no… příště asi jinak. Buďto se to nechtělo slepovat, nebo se to speklo až moc. Výsledek je sice funkční, ale ta práce za to nestojí.
2010.10.03 – EGE Pro – výchylky a finální hmotnost s 3S1P 1000mAh
Křídlo je napákováno – výsledná hmotnost s (malou) baterií PowerHD 3S1P 1000mAh je 918g.
2010.10.10 – EGE Pro – zakrytí otvorů a barvení pák
Otvory zakryty samolepící fólií, překližkové páky nabarveny Balakrylem – teď je vše v bílé barvě.
2010.11.20 – EGE Pro – před prvním letem
EGE dostal slušivé pruhy – opět samolepící fólie. Na Elaporu nic jiného nedrží. Nějak mi to těžkne – 940g.
2014.03.29 – EGE po polepení křídel samolepkami
Vůbec se mi ta povrchovka nelíbila. No bodejť by jo…. když byla nedodělaná – tak jsem ji dodělal.
Nejnovější komentáře